Jesiennego rajdu czar

05 październik 2022

Jesiennego rajdu czar

   Pierwsza sobota października była turystyczno – krajoznawczym wyzwaniem dla uczniów naszych szkół. W tym dniu Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Strzyżowicach i PTTK Oddział  w Będzinie zorganizowali dla nich Gminny Rajd „Szlakami z pięknymi widokami”. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Psary pan Tomasz Sadłoń.

   Przewodnicy starannie wytyczyli dwie malownicze trasy, które miały uczniom klas I – III przybliżyć piękno naszej Małej Ojczyzny i zachęcić do czynnego spędzania czasu wolnego. Pierwsza trasa miała początek pod budynkiem CUS w Strzyżowicach i wiodła ulicą Szosową do krzyża pokutnego, dalej ulicą Kochanowskiego i polnym traktem na Górę Równą i osiedle Czerwony Kamień z metą w Centrum Edukacji Ekologicznej. Druga trasa rozpoczynała się przy budynku szkoły w Dąbiu i przebiegała przez Brzękowice Wał, ulicę Kościuszki, osiedle Czerwony Kamień do mety w Centrum Ekologicznym.

   Dzieci z zaciekawieniem i humorem pokonały trasy. Chociaż mgła ograniczała widoczność i piękne widoki ukazały się dopiero na zakończenie imprezy, to rekompensatą była możliwość obserwacji startu lotniarzy na Górze Równej.

   Pokonanie tras nie było jedynym wyzwaniem rajdu. Na mecie każda drużyna otrzymała karty do zaliczenia siedmiu zadań o tematyce ekologicznej, a były to: tor przeszkód na wesoło, jesienna EKO-mandala, ziołowy zakątek – zgaduj zgadula, „Z ekologią na Ty” - quiz ekologiczny, wspinaczka na wieżę widokową, ekologiczny kosz na śmieci i ekologia w pląsie i piosence. Wszystkie zadania zostały zaliczone na medal.

   Na zakończenie uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi mufinkami i soczkami. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody (gry planszowe). Przed powrotem do domu odśpiewano piosenkę, której refren szybko zapadł w pamięć i może być uznany jako hasło przewodnie zajęć ekologicznych:

„Nie bądź cieć, podnieś śmieć.

 Dla każdego miasta i dla każdej gminy,

zbierają śmieci chłopaki i dziewczyny!”

Założenia i cele rajdu zostały osiągnięte. Oprócz znakomitej zabawy, dzieci poznały wycinek pięknego krajobrazu Zagłębia i ciekawe miejsca naszej gminy, poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą ekologii. Wspólne śpiewanie i pląsy zintegrowały środowiska szkolne i zuchowe. Dodatkowo rozszerzyliśmy promocję Centrum Edukacji Ekologicznej wśród rodziców naszych uczniów       oraz gości. Wraz z uczniami gminnych szkół w wydarzeniu wzięły udział zaprzyjaźnione gromady zuchowe z Hufca Ziemi Będzińskiej: 3 GZ „Strażnicy Tajemnic” z Wojkowic, 7 GZ „Klan Smerfów” z Grodźca, no i oczywiście 1 GZ „Leśne Duszki” ze Strzyżowic.

   Mamy nadzieję, że wspólne wędrowanie i zabawy na świeżym powietrzu zachęcą młodych piechurów  do uprawiania turystyki kwalifikowanej i pieszej. Do zobaczenia na szlaku!