• Nasza szkoła
 • Nauczyciele
 • Pedagog
 • Uczniowie
 • Szkolne projekty
 • Dokumenty szkolne
 • Stowarzyszenie
 • Kalendarium
 • Zajęcia pozalekcyjne
 • Wideo
 • Rekrutacja
 • Galeria
  Sierpień 2018
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031
  << >>
  Najbliższe wydarzenia
  Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń
  Kontakt
   

   

  2015-04-21

   


  Nasza szkoła otrzymała "Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki".

     2015-01-27

  Wszystkie Kolory Świata

  http://www.unicef.pl/

    Po raz pierwszy Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 1 w Strzyżowicach realizował  projekt edukacyjny UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Głównym celem projektu jest kształtowanie postawy otwartości i tolerancji na inne kultury oraz empatii i wrażliwości na potrzeby innych. A co najważniejsze zaangażowanie w pomoc dzieciom w Sudanie Południowym.

    Aby zachęcić społeczność zespołu do udziału w projekcie nauczyciele, uczniowie i przedszkolacy zostali zapoznani w trakcie mikołajkowego apelu z materiałami propagującymi akcję. Materiały te dodatkowo  wspomagane były przez pierwszą uszytą w szkole laleczkę autorstwa koordynatora projektu czyli dyrektora zespołu.

    Pierwszym etapem projektu było poznanie kultury i warunków życia  na poszczególnych kontynentach. Dzieci w grupach przedszkolnych i uczniowie w klasach odbywali „podróż przez wybrane kontynenty” korzystając z map, globusów oraz Internetu. Poznawali różnice i podobieństwa mieszkańców innych krajów. Zajęcia te dostarczyły również informacji na temat wyglądu, języka, zwyczajów, typowych potraw, muzyki, imion, ubioru i zainteresowań rówieśników z całego świata.

    Wiedza, którą zdobyli na zajęciach lub indywidualnych poszukiwaniach posłużyła do przygotowania, samodzielnie lub z pomocą dorosłych, szmacianych laleczek.

  Laleczki szyte w ramach projektu nie są zabawkami, to laleczki charytatywne - symbol pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka została zaopatrzona w „akt urodzenia”, który zawiera zdjęcie lub rysunek z podobizną laleczki, informacje jakiego kraju jest reprezentantem, jakie nosi imię, czym się interesuje oraz imię twórcy laleczki.

    Uczniowie szkoły z pomocą i wsparciem niezawodnych rodziców uszyli 150 przepięknych laleczek. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej powstały małe, szmaciane dzieła sztuki, przedstawiciele całego świata wśród których odnaleźć można Murzynków, Eskimosów, Indian, Meksykanów, Hindusów, japońskie gejsze, Chińczyków oraz krajów europejskich.

   Wystawa laleczek w szkole połączona została ze specjalnie przygotowanym programem artystycznym „Niecodzienną podróżą przez kontynenty”, co stanowiło podsumowanie akcji.

   26 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Gródkowie ta bardzo udana impreza została powtórzona jako impreza środowiskowa z udziałem przedstawicieli Urzędu Gminy Psary, Radnych, Gminnej Biblioteki, Hufca Ziemi Będzińskiej, PTTK oddział Będzin, Koła Emerytów i Rencistów, rodziców, dziadków. Zaproszenie na uroczystość przyjęła również redaktor Radia Katowice pani Iwona Kwaśny, która w trakcie imprezy rejestrowała fragmenty występów oraz rozmowy z uczniami i dyrektorem zespołu. Zebrani między innymi podziwiali tańce Murzynków, chińskiego smoka, rock and rolla, country, belgijkę, taniec lalek, breakdance, taniec pingwinów, tańce hiszpańskie, latynoamerykańskie i góralskie. Było wesoło i kolorowo.

   Oprócz programu artystycznego goście mogli zobaczyć film promujący akcję z udziałem Ambasadora Dobrej Woli Majki Jeżowskiej, prezentację multimedialną „Wszystkie Kolory Świata – Uszyj laleczkę daj dzieciom nadzieję” poświęconą problemom dzieci z Sudanu Południowego oraz wystawę charytatywnych lalek.

    Na zakończenie spotkania odbyła się loteria fantowa. Każdy dorosły uczestnicząc w loterii mógł zaopiekować się wylosowaną laleczką, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sudanu Południowego przeznaczając na ten cel darowiznę (min. 10 zł). Darowizna w wysokości 10 zł pozwala na uratowanie życia jednego dziecka i zaszczepienie go przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, takim jak polio, gruźlica, odra.

    W trakcie loterii udało się zebrać kwotę 1 265 zł, która zostanie wpłacona na specjalne konto UNICEF dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sudanie Południowym.

    Spośród wszystkich laleczek wyłoniono (a nie było to proste) jedną, która będzie reprezentowała placówkę w Konkursie na „najbardziej oryginalną laleczkę”. Nagroda jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie projektu Wszystkie Kolory Świata, między 2 a 16 marca 2015r.

  [web]


  Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ TUTAJ!

  powrót
  2015-04-21

   
  Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr1 w Strzyżowicach | 1 Maja 17 42-575 Strzyżowice | 32 267 22 33 | e-mail: sekretariat@spstrzyzowice.pl | web:
  Webmaster: mgr Wojciech Leśniak